Producenci regularnie zachwycają nowymi i wyjątkowo efektownymi modelami forniru kamiennego, który nie tylko prezentuje się pięknie, ale ma też znakomite walory użytkowe. Wodoodporny, naturalny oraz elastyczny materiał świetnie spełnia swoje zadanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Wyjątkowo praktyczny, a także ekologiczny cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, jak tworzona jest ta niezwykle trwała oraz przyciągająca wzrok okładzina z kamienia.
Poszczególne etapy innowacyjnej produkcji forniru
W początkowym etapie produkcji forniru obrabianą skałę łupkową należy podgrzać, co pozwala na rozszczelnienie tzw. blaszek. Następnie na powierzchnię naturalnego materiału wylewana jest płynna żywica epoksydowa. Na nią nakłada się szklane włókno lub bawełnianą fizelinę, które smaruje się masą poliestrową oraz pozostawia do dokładnego zastygnięcia.
Kiedy nałożone warstwy porządnie zwiążą się z powierzchnią skały, można przystąpić do podważenia okładziny z kamienia i powolnego zrywania cienkiej warstwy włókien. Uzyskany arkusz poddaje się ewentualnej obróbce oraz dodatkowemu wzmocnieniu żywicą. Taki zabieg jest powtarzany wielokrotnie, dzięki czemu z danej ilości surowca otrzymać można materiał wykończeniowy pokrywający zdecydowanie większą powierzchnię niż w przypadku tradycyjnych płyt. Po procedurze zachowana zostaje unikalna faktura skały bogata w nieregularne żyły czy pęknięcia.
Przycinanie tapety z kamienia
Okładzina z kamienia zwykle ma grubość maksymalnie do 3 mm, dlatego bez kłopotu można ją przycinać wieloma narzędziami, na przykład gilotyną, nożem na prowadnicy, ostrzem do tapet czy nawet nożyczkami. W profesjonalnych zakładach produkcyjnych najczęściej stosuje się jednak piły mechaniczne z tarczami do kamienia, ponieważ umożliwiają precyzyjne, równe cięcie. Zmniejszają również ryzyko powstawania na obrzeżach arkuszy nieestetycznych skaz, a także najmniejszych szczelin, które mogłyby negatywnie wpływać na trwałość kamiennej tapety.
Impregnacja kamiennego forniru
Kwestia zabezpieczania kamiennego forniru przed wilgocią, promieniami słonecznymi, wnikającym brudem czy olejem zależy przede wszystkim od miejsca montażu tapety. Z tego powodu nakładanie impregnatów do kamieni naturalnych zaleca się głównie na zewnątrz, a także w pomieszczeniach, takich jak kuchnia albo łazienka, gdzie warunki często się zmieniają, a materiał narażony jest na ich negatywny wpływ.
Co stosować do naklejania tapety kamiennej?
Do montażu forniru kamiennego zaleca się specjalistyczne kleje polimerowe lub poliuretanowe, gdyż są one silne oraz trwałe. Obojętne na zmianę temperatury bądź wilgoć – zapewniają długotrwałą przyczepność i odporność na czynniki zewnętrzne.
Więcej na temat montażu tapety kamiennej przeczytasz na naszej stronie internetowej. Znajdziesz na niej również pełną paletę różnorodnych modeli forniru, w której z pewnością posiadamy wariant idealny do stylistyki Twojej aranżacji. Zapraszamy do poznania szczegółów!