Zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna ściana z kamienia dekoracyjnego znakomicie sprawdza się jako główny element aranżacji albo jej efektowne uzupełnienie. Naturalne akcenty świetnie prezentują się na elewacjach lub w pomieszczeniach nowoczesnych oraz klasycznych. Aby jednak zachowały swoje walory użytkowe i wizualne na długo – fornir kamienny należy poddać impregnacji. Na czym dokładnie polega jego konserwacja? Dlaczego trzeba zabezpieczać materiał z naturalnych skał oraz jak do tego podejść?
Dlaczego trzeba impregnować fornir kamienny?
Każdy materiał wykończeniowy, tak samo, jak fornir kamienny, z czasem się zużywa z uwagi na działanie czynników środowiskowych i eksploatację. W przypadku zastosowania go we wnętrzach ma na niego wpływ, na przykład wilgoć, ciepła para, kurz, kontakt z tłustymi substancjami albo wodą z dodatkiem kosmetyków, środków czyszczących. Na zewnątrz z kolei zużycie kamienia dekoracyjnego powodują, między innymi promienie słoneczne, zmienne temperatury, opady atmosferyczne, wiatr, zanieczyszczenia powietrza, w tym smog, pył, piasek, jak również uszkodzenia mechaniczne spowodowane uderzeniami.
Regularna konserwacja oraz prawidłowe zabezpieczenie forniru kamiennego pomaga w minimalizowaniu wpływu rozmaitych czynników na jego trwałość oraz estetykę. Dzięki właściwej pielęgnacji i wykorzystaniu dedykowanych impregnatów jesteśmy w stanie nanieść na materiał warstwę ochronną, która między innymi:
- ograniczy powstawanie mikroszczelin w strukturze kamienia,
- wypełni wszelkie powstałe rysy oraz ubytki,
- zapobiegnie osadzaniu się brudu na materiale i wnikaniu nieczystości we wgłębienia, co negatywnie wpływa na wygląd kamienia,
- zmniejszy zdolność forniru do wchłaniania wody lub innych substancji, a tym samym zabezpieczy ścianę przed powstawaniem na niej pleśni czy grzybów,
- podniesie odporność materiału na promieniowanie UV,
- uwydatni naturalną barwę oraz charakterystyczną strukturę kamienia, zachowując jego świeżość.
Co potrzeba do impregnacji forniru kamiennego?
Konserwacja forniru kamiennego nie jest zbyt wymagająca. Potrzebujemy do niej jedynie specjalistycznego impregnatu oraz narzędzia do rozprowadzenia preparatu. W zależności od wielkości powierzchni – może być to pędzel, wałek malarski, spryskiwacz lub mop. Doskonałym wyborem do konserwacji kamienia dekoracyjnego są profesjonalne środki niemieckiej firmy AKEMI, które znaleźć można w ofercie JWL Kamienny Fornir.
W jaki sposób impregnować i jak często to robić?
Impregnację kamienia dekoracyjnego można przeprowadzić samodzielnie albo powierzyć ją doświadczonym fachowcom. Jeśli decydujemy się na pierwsze rozwiązanie, pamiętajmy, że konserwowana powierzchnia powinna być sucha i czysta. Oznacza to, że trzeba dokładnie pozbyć się zielonego nalotu, pleśni czy innego rodzaju wykwitów. W przypadku ponownej konserwacji – należy usunąć starą warstwę impregnatu.
W następnym etapie, aby uzyskać satysfakcjonujące, efekty warto sprawdzić wpływ danego impregnatu na fornir (matowienie, nabłyszczanie), nakładając preparat na kawałek materiału. Po nałożeniu warstwy ochronnej na całą powierzchnię należy pozostawić ją do wyschnięcia, co zwykle powinno trwać do 12 godzin. Producenci zalecają też powtarzanie zabiegu – najczęściej co 3-4 lata.
Chcesz zabezpieczyć kamień ozdobny na elewacji domu? A może zależy Ci na zaimpregnowaniu ściany z dekoracyjnego kamienia w salonie, łazience, kuchni lub innym wnętrzu? Poznaj szczegóły naszej oferty, aby zamówić specjalistyczne preparaty do konserwacji forniru albo zlecić nam jego fachowy, staranny montaż. Zapraszamy!